Orlické hory a Deštné
Orlické hory jsou malebným a mnohými turisty dosud překvapeně objevovaným pohořím na severovýchodě Čech. Rekreační obec Deštné v O.h. je rozložena v trojboké kotlině pod zdejší nejvyšší horou Velkou Deštnou (1115 m n.m.). Turistický rok u nás sestává ze dvou sezón - nejvýznamnější je zimní s vrcholící návštěvností v silvestrovském týdnu, klidnějším průběhem v lednu a opět velmi vyhledávanými termíny během února a první poloviny března. Letní turistická sezóna se vyznačuje návštěvností stoupající od června a během července ke kulminačnímu období v týdnech uprostřed prázdnin.
Aktivní dovolená
Lanový park a adventure aktivity
Lanový park v Deštném nabízí široké sportovní vyžití pro děti i dospělé na čerstvém vzduchu a v krásné přírodě. Pro dospělé (od 140 cm výšky) jsou zde tři okruhy, které mají různé stupně obtížnosti – rekreační, střední a náročný. Okruh pro děti (od 90 cm výšky) má 14 překážek. Lezci, děti i dospělí, jsou upevněni v celotělovém úvazku, jsou jištěni na dvou karabinách a mají helmu. V lanovém parku je dále pro děti připravena skákací trampolína a pískoviště se skluzavkou. Samozřejmostí je možnost občerstvení.
Terénní čtyřkolky
Čtyřkolky si můžete vyzkoušet i mimo silnice, po odsouhlasení CHKO a dalších úřadů jsou povoleny na určitých místech jízdy v terénu po nezpevněných cestách. Vždy vás vede průvodce. Nutnost řidičského oprávnění skupiny B. Malý okruh – v okolí Deštného část po nezpevněných cestách, čas okruhu cca 3/4 h. Velký okruh – nabízí návštěvu většiny středisek Orlických hor – Říčky, Olešnice, Sedloňov, Bartošovice , Orlické Záhoří a polský Zieleniec, čas okruhu cca 2h.
Terénní horské koloběžky
Jedná se o adrenalinový sjezd v terénu na speciálně upravených koloběžkách z hřebenů Orlických hor po cyklostezkách, samozřejmě s průvodcem, což trvá zhruba 1 h. V ceně je zahrnuta doprava minibusem na hřeben, helma a v případě nepřízně počasí i pláštěnka. Možný je i sjezd na sjezdovce u chaty Start.
Kolečkové terénní brusle Nordic
Jízda na terénních kolečkových bruslích připomíná jízdu na běžkách. V adventure půjčovně si můžete půjčit terénní kolečkové brusle Powerslide Nordic nebo jen samotné podvozky a použít tak vlastní běžkařskou botu, toto je letní verzí běžeckých lyží. Na obou bruslích jsou brzdy. V ceně vám budou zapůjčeny nejen terénní kolečkové brusle Nordic, ale i chrániče, helma, hůlky a rukavice.
Terénní horské tříkolky
Jedná se o velmi stabilní tříkolku podobnou buggynám. Je zkonstruována pro bezpečnou jízdu z kopce po sjezdovce, řízena je řidítky, brždění je zajištěno kotoučovými brzdami, na vršek kopce se dostanete lyžařským vlekem.
Lezení na umělé stěně
V areálu horské chaty Start je 7 m vysoká umělá lezecká stěna, na které se zájemci mohou naučit lézt, a to hned několika cestami dle obtížnosti, rovněž se také mohou zdokonalit v lezení – a to za doprovodu instruktora, kde dostanou i odborný výklad. Lezení je vhodné i pro děti od výšky 90 cm.
Lanová dráha
Provozní dny:
30.6.2012 - 2.9.2012, vždy od čtvrtka do neděle
Turistická jízdárna – jízdy na koních pro veřejnost
Začátečníci i pokročilí mohou využít nabídky turistické jízdárny k projížďkám do přírody, k výuce na jízdárně pro dospělé i děti, k vožení dětí na koních a ponících. K dispozici jsou krásné terény, venkovní písková jízdárna a malá krytá jízdárna.
Cykloturistika
Deštné a okolí je ideální krajina pro cykloturisty všech věkových i výkonnostních kategorií. Své trasy si tu najdou jak rodiny s dětmi, tak vyznavači náročných terénů. Cyklotrasy jsou výborně značené, hned několik jich začíná přímo v Deštném. Další možností je dopravit se do Šerlišského sedla k Masarykově chatě, kde je výborný nástup na všechny směry. V letních měsících, od června do září, lze využít cyklobusy, jejichž trasy spojují nejkrásnější místa v celé oblasti Orlických hor (www.audis.cz). Další možností je objednat si minibus, kde si místo nástupu či výstupu lze domluvit individuálně. Po celém hřebeni Orlických hor vede asfaltová cesta pro cyklisty i pěší značená jako Jiráskova cesta. V její těsné blízkosti vede bunkrové opevnění z II. světové války, řada staveb je udržovaná a veřejně přístupná. Tato hřebenová trasa je velmi oblíbená díky svým panoramatickým výhledům na Krkonoše, Kralický Sněžník, Jeseníky, vodní nádrž Rozkoš či třeba Hradec Králové. Výletníci jistě ocení i horské chaty a sruby horské služby s občerstvením a možností se schovat v případě rychlého příchodu špatného počasí. Další tipy na cyklovýlety:
- Velká Deštná a srub Horské služby
- Pevnost Hanička, největší podzemní opevnění z II. světové války
- Kostel Neratov, krásný kostel s prosklenou střechou a neopakovatelnou atmosférou
- Orlické Záhoří, vesnice ležící v krásném horském údolí, které lemuje divoká Orlice
- Zeleniec, největší polské horské středisko v Orlických horách.
Turistika
Naučné stezky
S Kačenkou po stopách sklářů
Na léto Deštné připravilo další možnost jak trávit volný čas. Jedná se zábavně naučnou stezku, která Vás provede historií tavení skla. Na trase z Deštného v Orlických horách do Orlického Záhoří je v místech spjatých s historií sklářů umístěno sedm informačních tabulí. Na každé informační tabuli se hráči seznamují s historií a opisují jednoduché soutěžní kódy, které vyplňují do tabulky pravidel hry. Tabulku s vyplněnými kódy můžete odevzdat v informačním centru v Deštném v Orlických horách nebo Orlickém Záhoří, kde budete za Vaši snahu odměněni skleněnou mincí s motivem Kačenky a Pašeráků. V případě, že vyplněnou tabulku s kódy ve výše uvedených informačních centrech odevzdáte, budete zařazeni do slosování, které proběhne každý rok na akci „Tavení skla dřevem“.
Okolím Deštného
Trasa NS začíná na konečné autobusu u hotelu Orlice v Deštném v Orlických horách - Zákoutí. Pokračuje po silnici směr Šerlich a odbočuje vlevo na silnici k hotelu Šerlišský mlýn. Asi po 500 m odbočuje vpravo přes říčku Bělou na žlutou turistickou cestu a souběžně s ní pokračuje na hřeben Orlických hor k Masarykově chatě na Šerlichu. Odtud pokračuje po hřebenové cestě souběžně s červenou turistickou cestou - Jiráskova horská cesta - přes NPR Bukačka na křižovatku lesních cest pod Polomským kopcem. Zde je odbočka NS vpravo k Vrchmezí. Z křižovatky pod Polomským kopcem pokračuje dále po lesní silnici do PR Sedloňovský vrch, dále po této silnici kolem Sedloňovského Černého kříže. Ve druhé ostré pravotočivé zatáčce odbočuje vlevo k modré turistické cestě a po ní pokračuje zpět do Deštného v Orlických horách, kde končí ve středu obce u kostela na zastávce autobusů. Trasa NS je vyznačena v mapě na následující straně.
Délka trasy: 15 km
Masarykova chata
Masarykova chata bývá považována za jednu z nejkrásnějších turistických chat v České republice. Postavena byla ve 20. letech 20. století a její elegantní tvar citlivě doplňuje horské panorama. Díky své atraktivitě a poloze na hřebeni se zařadila k nejnavštěvovanějším místům Orlických hor.
Kostel sv. Matouše
Kostel svatého Matouše u Deštného je jen velmi prostým barokním kostelíkem, kterých jsou v okolí tucty. Čím nás však tak přitahuje? Svoji dominantní polohou na stráni nad Deštným je z dálky viditelný a naplňuje představu o harmonické krajině. Nádherné výhledy jsou i od samotného kostela. V minulých desetiletích kostel málem podlehl zkáze. I když má novou střechu a opravené věže, prázdný vnitřek poukazuje na jeho pohnutou nedávnou minulost.
Pohraniční opevnění
Nedaleké pevnostní systémy Hanička a Dobrošov vybudované ve 30. letech 20. století patří k největším turistickým lákadlům východních Čech. V lesích Orlických hor se ale nacházejí stovky dalších malých pevnůstek. Mnohé z nich se nacházejí podél turistických tras a často vás svedou k odbočení z cesty. V podzemí některých větších objektů dnes zimují početné kolonie netopýrů.
Skanzen Villa Nova
Středověký skanzen Villa Nova ve Velkém Uhřínově nedaleko Deštného není památkou v pravém slova smyslu, přesto jej každoročně navštíví několik tisíc návštěvníků. Představuje středověkou vesničku, kde všechny stavby jsou replikami skutečných archeologických nálezů a jsou postavené dobovými nástroji a postupy. Skanzen není jen turistickou atrakcí, ale i střediskem experimentální archeologie.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově
Neratovský kostel v malé horské vesničce každého upoutá svou až nepatřičnou mohutností. V minulosti byl naplňován stovkami poutníků, kteří sem přicházeli za zde zvyvěrajícím zázračným pramenem. Kostel může svědčit o pohnutém osudu pohraničí během 20. století. Na konci 2. světové války vyhořel a v 70. letech bylo rozhodnuto o jeho demolici, které jen náhodou unikl. Na počátku 90. let byl kostel doslova vyhrabán ze sutin a je postupně opravován. Zajímavostí je nově instalovaná prosklená střecha.
Národní přírodní rezervace Bukačka
Bukačka je místem, které vyvolá v každém člověku nějaké emoce. Horský prales s pokroucenými kmeny buků a lesními loučkami má neopakovatelnou atmosféru ve všech ročních dobách. Tichý v zimě pod sněhem, kdy jím projíždíte na běžkách, v sychravém podzimu plný vůně tlejícího listí, stejně jako rozkvetlý a plný života na jaře a v létě. Kdo přijíždí do Orlických hor za přírodou, neměl by Bukačku vynechat!
Přírodní památka Kačenčina zahrádka
Kdo by čekal, že uprostřed Deštného se dá najít kousek chráněné přírody? Hned u silnice na úpatí lyžařských vleků se nachází malý mokřad, který je bez nadsázky přírodní zahrádkou. A jak ji nazvat jinak, než podle patronky Orlických hor, Kačenky? Chlubit se může množstvím vzácných a chráněných rostlin, jako jsou např. nápadně žluté upolíny nebo drobné masožravé rosnatky. Do tohoto mokřadu si nemusíte brát ani holínky, projít se jím můžete po dřevěném chodníčku.
Antoniio údolí
Kdo přijíždí do Deštného od Solnice, projíždí hlubokým údolím říčky Bělé. Ať autem nebo na kole, stojí za to trochu přibrzdit a vnímat i okolí. Strmé svahy jsou porostlé převážně bukovým nebo smíšeným lesem, říčka Bělá divoce teče balvanitým korytem, na svazích vystupují četné skalní útvary. Škoda, že údolím prochází jen málo turistických tras. Na druhou stranu je tak ideálním místem pro ty, kdo chtějí poznávat přírodu dobrodružněji.
Zemská brána
Zemská brána je jedním ze symbolů Orlických hor. Mnohokrát znázorněna na pohlednicích, v knížkách a propagačních materiálech. Průlomové údolí, kterým řeka Divoká Orlice prorazila hřeben Orlických hor, když se na své pouti stočila z pohraničí do českého vnitrozemí. Skalní srázy nad řekou a balvanité koryto vytvářejí jedinečné přírodní scenérie na každém kroku. Se zajímavostmi údolí vás seznámí naučná stezka Zemská brána, která jím prochází.
Přírodní rezervace Jelení lázeň
Rašeliniště Jelení lázeň je malé svou rozlohou, ale velké svým významem. Představuje kousek severské přírody v Orlických horách. Horská rašeliniště příliš nevynikají druhovou bohatostí, ale s trochou nadsázky se dá říci, že co druh, to vzácnost. Proto je samotné rašeliniště nepřístupné a turistická trasa vede po jeho okraji.
Více informací naleznete na stránkách obce Deštné: http://www.destne.info/
Zdroj informací: http://www.destne.info/